0 3 min 2 lata

W dniu 15 grudnia 2022 r. Zarząd Województwa Podlaskiego https://wrotapodlasia.pl/pl/samorzad/zarzad/ podjął uchwałę o dofinansowaniu ze środków RPO 2014-2020 inwestycji projektu – utworzenie Inkubatora Przedsiębiorczości w Michałowie.

źródło Zarząd Województwa Podlaskiego

Celem było utworzenie lepszych warunków do rozwoju przedsiębiorczości.

Wartość projektu 7 800 543,60, zł, wydatki kwalifikowane 6 341 905,47, zł, dofinansowanie 5 390 619,50 zł.

Gmina utworzy Inkubator Przedsiębiorczości w Michałowie w miejscu po dawnym budynku Urzędu Gminy, który uległ spaleniu –https://poranny.pl/michalowo-wielki-pozar-starego-budynku-urzedu-gminy-michalowo-zawalil-sie-nie-tylko-dach-zdjecia-wideo/ar/c1-15321174 

Powstanie tam obiekt o łącznej powierzchni ok. 590 mkw, w którym siedzibę znajdzie 15 firm. Zaprojektowano dla nich 15 lokali użytkowych oraz w pełni wyposażoną salę konferencyjną.

Do Inkubatora zostanie kupione wyposażenie multimedialne oraz meble. W obiekcie zostanie wprowadzonych szereg usług doradczych i szkoleniowych, z których będą korzystać przedsiębiorcy.

Inkubator ma funkcjonować od września 2023 r.


Chcemy stworzyć jak najlepsze możliwości rozwoju dla podlaskich firm. Stąd pomysł na stworzenie infrastruktury biznesowej, która zwłaszcza na starcie zapewni młodym przedsiębiorcom sprawne funkcjonowanie. Inkubator w Michałowie zostanie dostosowany do potrzeb lokalnych przedsiębiorców oraz podmiotów pragnących zrealizować swoje pomysły biznesowe na terenie gminy. Rezultatem tej inwestycji będzie wprowadzenie nowych, dotychczas niedostępnych i innowacyjnych usług na lokalnym rynku – powiedział Marszałek Artur Kosicki.

Projekt został wybrany do dofinansowania podczas posiedzenia zarządu w czwartek, 15 grudnia br. Został zgłoszony w konkursie unijnym na „pilotażowe projekty polegające na tworzeniu oraz rozwoju infrastruktury biznesowej, w tym inkubatorów przedsiębiorczości, przewidujące komponent oferowania przez inkubatory wystandaryzowanych usług np. księgowych, doradztwa prawnego”.

Różne programy, biura i hale do inkubowania przedsiębiorczości to bardzo dobra myśl tam, gdzie faktycznie sobie z tym poradzą. Są w dużych miastach, ale i tam z dużymi kłopotami.https://poranny.pl/w-tym-roku-miasto-na-inwestycje-w-bialostockim-parku-naukowotechnologicznym-przeznaczy-ponad-400-tysiecy-zlotych/ar/c1-16099821 Np. w białostockim Parku Naukowo-Technologicznym od lat mówi się o ogromnych kosztach, a różnie co do efektów.https://poranny.pl/bialystok-radny-pyta-o-sytuacje-finansowa-bialostockiego-parku-naukowotechnologicznego-miasto-to-nie-jest-inwestycja-komercyjna/ar/c1-16423247 Inkubowanie przedsiębiorczości to tworzenie specjalnych warunków do powstawania firm. Niestety, do rozwoju przedsiębiorczości trzeba wiele czynników, nie tylko tani lokal. To też demografia, dostępni fachowcy czyli ręce do pracy. Prowadzący inkubowanie muszą to czuć, umieć, mieć doświadczenie itd. To nie może być korzystna lokalizacja dla kolegów, firmom córkom, które udają nowe, zmieniając nazwy, firmom znajomych itd. Inkubowanie przedsiębiorczości polega na stworzeniu warunków do biznesu (biura, miejsce na usługi i początkowe biznesy) na dużych preferencjach. Wtedy nie obowiązuje pomoc de minimis. To musi być przejrzyste. A nowych chętnych do robienia biznesu w małych miejscowościach raczej nie ma, bo znacznie łatwiej w większych ośrodkach. Czasem dla gminy jedyna korzyść jest taka, że gdy minie unijne związanie projektem (zwykle 5 lat), to cały majątek projektu staje się gminnym.

Życzę powodzenia dla Pana Burmistrza Michałowa Marka Nazarko w realizacji tego zagadnienia i trzymam kciuki za miejscowych przedsiębiorców, którzy będą chcieli skorzystać z tego projektu.

O efektach tego projektu będę informował.

michalowo.info.pl
michalowo.info.pl
michalowo.info.pl

Michałowo Info Redaktor Naczelny Zdzisław Bartłomiej Worona

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *